» سال نو مبارک
» شیرینی مهمانی خدا را بچشیم-1
» نگاهی به پروژه عادی سازی روابط نامشروع در سری بازی‌های Fallout
» ناشنیده‌هایی از «امام»دربارۀ «زنان»(1)
» «اقتصاد مقاومتی در اقدام و عمل» از نگاه معاون اسبق بانک مرکزی
» تأثیر تصوف بر ایلخانان مغول
» نفوذ آمریکا چه بر سر کره جنوبی آورد؟
» ازدواج؛ ناموس طبیعت، دستور شریعت
» موضوع نفوذ
» ادامه سخرانی پناهیان(لااقل باید اهل مسابقه را دوست داشته باشیم)
» ذهنیت مسابقه
» تصمیم گیری ایرانیان برای مردم جهان
» با فضای مجازی چه کنیم؟
» چوئن‌لای تا سیاست درهای باز
» هضم هویت انسانی در دل فضای مجازی
 رازدل
درباره ما
خدایا کمکم کن که نباشم به ظاهر با ایمانی که در نزد تو به به بی ایمانی معروف است
مهربانی مبنای زندگی ام واخلاص وبندگی تنها ارزویم
تمام دنیا رو بدن خدا نباش نمی خوام هستی ودنیا رو بدن خدا نباش نمی خوام
تمام علایم اخرالزمان رخ بدهد وما مردم اماده نباشیم ظهور نخواهد رسید
اینجا تهران است ستاره ها غروب کرده دعا کنید
نویسندگان
پیوندهای روزانه
آماروبلاگ
» کل بازدید :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» تعداد نویسندگان :
» تعداد کل پست ها :
» آخرین بازدید :
» آخرین بروز رسانی :
دیگر امکانات
آرشیو مطالب
موضوعات مطالب
موضوع نفوذ
+ نویسنده سید محمود در 11:34 ق.ظ | نظرات()

برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور استاد حسن عباسی با موضوع نفوذ

استاد حسن عباسی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شب که دو سیما با اشاره به وجود مسئله عزت در دکترین مقام معظم رهبری در سیاست داخلی و خارجی افزود: تأکید اصلی؛ تلاش برای بستن منفذهایی است که می‌تواند نافی عزت باشد.

وی گفت: تأکیدات اخیر ایشان به مسئله نفوذ ناشی از شرایطی است که درهای کشور در زمینه‌های مختلف باز شود و دشمنی که در شرایط گذشته نتوانست به ما ضربه بزند از شرایط جدید استفاده کند و موفق به نفوذ شود.
عباسی تصریح کرد: عزت همواره دغدغه مقام معظم رهبری بوده و البته در دوران اخیر حساسیت ایشان به آن افزایش یافته است.

وی نفوذ اقتصادی، امنیتی، نفوذ در مبانی نرم افزاری، علمی‌و فکری را انواع آن دانست و گفت: در بین تمامی‌اشکال نفوذ؛ نفوذ در مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری خطرناکتر و عینی تر از همه است.
این استاد دانشگاه افزود: اگر ملتی اولویتهایش در سال‌های متمادی در مراکز تصمیم گیری تغییر کند آن ملت در نهایت عقب خواهد ماند.

عباسی با بیان اینکه پیش‌تر دشمنان در پی اجرای سیستم فروپاشی از درون بودند، گفت: هم اکنون آنان به روشی روی آورده اند که پوسته جمهوری اسلامی‌حفظ شود و در درون به لیبرالیسم سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تبدیل شود.

این کارشناس مسائل راهبردی با اشاره به فعالیت صدها مرکز تحقیقاتی و اندیشکده در آمریکا برای رسیدن به تصمیماتی علیه ایران افزود: سازمان ملل و سازمان‌های وابسته به آن مهمترین و بهترین ابزار این مراکز برای اعمال نفوذ در کشور است و نمونه‌های اقدامات آنان را در سیاست‌های صندوق بین المللی پول و حتی یونیسف و یونسکو می‌توان دید.

وی گفت: نظر مقام معظم رهبری تکیه بر اقتصاد مقاومتی است در حالی که در برابر آن برخی‌ها الگوهای دیگری ارائه می‌دهند.

 

ایشان با تأکید بر توجه به مسئله مقابله با نفوذ به ویژه در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، افزود: اگرچه ۳۰ تا ۴۰ اندیشکده در ایران در زمینه‌های مختلف، مسئله نفوذ را رصد می‌کنند اما این کافی نیست و مقابله با آن باید در مراکز آموزش عالی کشور نهادینه شود.

عباسی با تأکید بر لزوم دیپلماسی فعال در ساز و کارها، مناسبات و سازمان‌های بین المللی گفت: یک خوش بینی مطلق در برخی افراد، مراکز علمی‌و جامعه نسبت به این سازمان‌ها وجود دارد در حالی که نباید به آنان خوش بینی مطلق داشته باشیم و این مسئله باید به تردید تبدیل شود.

این کارشناس مسائل راهبردی با بیان اینکه برخی‌ها در کشور معتقدند که در عصر جهانی شدن استقلال معنا ندارد، افزود: بر اساس این دیدگاه، می‌توان وابستگی متقابل و حتی عام داشته باشیم و این دیدگاه اگر نهادینه شود در آینده دچار مشکل خواهیم شد.

وی با تأکید بر لزوم مستقل ماندن در همه عرصه‌ها، گفت: باید مسئله نفوذ، شناخت منفذها و ساختار مقابله با آن به گفتمان عمومی‌تبدیل شود و جامعه در قبال آن حساس باشد و تنها در این صورت است که می‌توان نظام را از درون واکسینه کرد.

عباسی افزود: آن قدر که مسئله نفوذ مد نظر مقام معظم رهبری است از سوی مسئولان جدی گرفته نشده و بعضاً جناحی با آن برخورد می‌شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

استاد حسن عباسی کارشناس مسائل راهبردی ۱۱ آذر ۹۴ در برنامه گفتگوی ویژه خبری  به بررسی ابعاد مختلف نفوذ پرداخت.

در ابتدای برنامه، استاد عباسی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا در این برهه زمانی تاکید خاصی بر واژه نفوذ شده است، گفت: در سیاست خارجی عزت، حکمت و مصلحت و در دکترین سیاست داخلی عزت، رحمت و اقتدار همواره مطرح است.

وی با بیان اینکه عزت یعنی “نفوذناپذیری”، افزود: در دکترین‌های سیاست خارجی و داخلی عزت ثابت است و این امر همان نفوذناپذیری است.

عباسی با بیان این که این دو دکترین همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است، بیان کرد: پدیده نفوذناپذیری یعنی مقابله با منفعت‌هایی که می‌تواند زمینه ساز نفی عزت باشد.

این کارشناس مسائل راهبردی افزود: خوشبختانه ما در سیاست داخلی و سیاست خارجی شرایط را توانستیم به گونه‌ای فراهم سازیم تا درهای کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بسته بماند و مانع از نفوذ دشمن شود.

وی با تاکید بر اینکه دشمن در قدرت سخت نتوانست به ما ضربه وارد کند عنوان کرد: مشکل اصلی در نیروی نافذ نیست بلکه بر منفذهایی است که می‌تواند در پیکره جامعه وجود داشته باشد به طوری که دشمن بتواند از زوایای مختلف نفوذ کند.

عباسی با اشاره به تلاش دشمن برای نفوذ در نهادهای تصمیم‌گیری و تصمیم سازی افزود:  اگر ملتی هر روز اولویت‌هایش در سیاست خارجی تغییر پیدا کند به این معنی است که در ۵ الی ۱۰ سال آینده اولویت‌ها به ردیف آخر منتقل می‌شود و ساز و کارهای اصلی مغفول می‌مانند همین امر باعث می‌شود که ملتها در نهایت عقب‌افتاده می‌شوند.

وی با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری در مورد نهادهای تصمیم‌گیری و تصمیم سازی افزود: نفوذ در نهادهای تصمیم ساز و تصمیم گیر منجر به این مسئله می‌شود که در درازمدت اولویت‌های یک ملت تغییر کند.

در ادامه این برنامه سید جلال دهقانی فیروزآبادی عضو هیئت‌علمی‌دانشگاه علامه طباطبایی که طی گفتگوی زنده تلفنی در این برنامه حضور پیدا کرده بود درباره این که  چرا بر کلمه نفوذ در این مقطع زمانی تاکید می‌شود اظهار داشت: نفوذ مستلزم حضور است ؛ حضور به دو گونه فیزیکی یا سخت‌افزاری و همچنین نرم‌افزاری و مجازی نمود پیدا می‌کند و یکی از دلایلی که بحث نفوذ امروزه بیشتر مطرح می‌شود به دلیل این است که بعد از فروپاشی شوروی ما شاهد یک معارضه گفتمانی بین اسلام سیاسی و انقلاب اسلامی‌و به تعبیر دیگر گفتمان انقلاب اسلامی‌و لیبرالیسم هستیم و با توجه به شرایط ویژه‌ای که جمهوری اسلامی‌ایران در آن قرار دارد یک نوع تقابل گفتمانی بین ایران و آمریکا و به بیان عام تر بین گفتمان لیبرالیسم و انقلاب اسلامی‌در جریان است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در زمان تعامل ممکن است  امکان نفوذ بیشتر شود بنابراین در زمان‌هایی که تماس‌ها بیشتر می‌شود  و تعامل در جریان است احتمال امکان نفوذ نیز افزایش می‌یابد.

دهقانی با بیان اینکه تعریف عام نفوذ عبارت است از تأثیرگذاری و شکل‌دهی به رفتار، افکار، آرمان و خواسته‌ها و هویت‌های طرف مقابل برای ایجاد نتایج مطلوب، اظهار داشت: به طور مثال در حوزه فکری، نظری و فرهنگی یکی از حوزه‌های نفوذ، هنجارسازی و اسطوره‌سازی است که در این حوزه تعریف یک نوع از سبک زندگی می‌تواند یک راه برای نفوذ باشد.

وی اضافه کرد: در این راستا سبک زندگی سنتی تبدیل به سبک زندگی ترجمه نشده‌ای می‌شود که در آن ارزش‌ها و هنجارهای ملی و بومی‌مخدوش می‌شود.
در ادامه این گفتگو، استاد عباسی نیز در تشریح واژه ضریب نفوذ اظهار داشت: آمریکا ۴ دسته اندیشکده و ۴ دسته مرکز تحقیقات استراتژیک دارد که در صدها مجموعه‌ای که در ذیل این اندیشکده‌ها و مراکز تحقیقات استراتژیک کار می‌کنند به طور مشخص میزهایی برای بررسی تحولات ایران وجود دارد که تصمیم‌هایی را در مورد ایران می‌سازد.
وی گفت: برای اعمال این تصمیمات در داخل ایران، مهم‌ترین ابزاری که برای ضریب نفوذ وجود دارد سازمان ملل است و به این ترتیب سازمان ملل مهم‌ترین ابزاری است که آمریکا و اتحادیه اروپا از آن  برای فشار  به مردمی‌مثل ایران و اعمال نفوذ خودشان استفاده می‌کنند که نمونه شاخص آن را می‌توان بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول اشاره کرد.
در ادامه این بحث، دهقانی عضو هیئت دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه نفوذ یک حوزه فراگیر است و همه ابعاد زندگی را در بر می‌گیرد خاطر نشان کرد: بر این اساس سرمایه‌گذاری در حوزه مقابله با نفوذ نیز باید به شکل همه‌جانبه صورت گیرد.
وی با بیان این که ضریب نفوذ در حوزه‌های مختلف متفاوت است گفت: تردیدی نیست که در برخی حوزه‌ها ضریب نفوذ بیشتر است لذا در آن حوزه‌ها سرمایه‌گذاری بیشتری نیز انجام می‌شود که در این رابطه می‌توان به تغییر شکل سبک زندگی اشاره کرد.
این عضو هیئت‌علمی‌دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر این که سازمان‌ها، نهادها و رژیم‌های بین‌المللی یکی از کارگزاری‌های اعمال سلطه مراکز قدرت بین‌المللی هستند گفت: علی‌رغم این امر ممکن است یکی از مراکزی که می‌توان برای مقابله با نفوذ از آن‌ها استفاده کرد همین مراکز باشد.
وی در پاسخ به این سؤال که گمان می‌کنید مسئولان تا چه اندازه موضوع نفوذ را جدی گرفته‌اند گفت: همه کسانی که به نظام جمهوری اسلامی‌تعلق خاطر دارند توجه ویژه‌ای به موضوع نفوذ دارند و مسئله نفوذ و تأثیرگذاری را جدی می‌گیرند.
وی تاکید کرد: در روابط بین‌الملل تصریح شده که کشورها باید وابستگی خود را کاهش دهند چرا که وابستگی متقابل نیز می‌تواند آسیب‌پذیری ایجاد کند.
در خاتمه این گفتگو استاد عباسی کارشناس مسائل راهبردی با اشاره به مسئله وابستگی متقابل اظهار داشت: متأسفانه در کشور ما برخی‌ها معتقدند که در عصر جهانی شدن استقلال معنی ندارد در صورتی که سیاست رسمی‌کشور استقلال و خودکفایی است.
وی ادامه داد: ما در ساخت درونی نظام نیاز داریم که اولاً مستقل باشیم و ثانیاً تا جایی که می‌توانیم خودکفا باشیم چرا که وابستگی می‌تواند ضریب آسیب‌پذیری ما را افزایش دهد.
عباسی تصریح کرد: اگر پدیده نفوذ به گفتمان عمومی‌تبدیل شود جامعه نسبت به آن حساس خواهد شد و قطع به یقین می‌توان مانع نفوذ شد.تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ و متعلق به مدیر آن می باشد و کپی برداری از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic